משקיעים באשקלון

השקעה בנדל"ן היא מושג רחב הכולל בתוכו מגוון עצום של נושאים. משקיעים המחפשים דירה על מנת לייצר תשואה וליהנות מהשבחתה, נחשבים בשוק של היום למשקיעים באפיק בטוח ויציב.

בשנים האחרונות, כתוצאה מסביבת ריבית נמוכה, מעליית מחירי הדירות וכן כתוצאה מהיעדר אלטרנטיבות אחרות, הפכה ההשקעה בנדל"ן לפופולארית יותר ויותר. היכן הכי כדאי לקנות דירה להשקעה?

בשבע השנים האחרונות מחירי הדירות עלו בצורה דרמטית, כך עולה מהסקירה האחרונה שערך בנק ישראל. זאת למרות הרשימה הארוכה של הצעדים בהן נקטה ממשלת ישראל להורדת או בלימת  מחירי הדירות, שכל אחד מהם התגלה בדיעבד כחסר השפעה, או כבעל השפעה מועטה בלבד: הודל"ים, הניסיון הכושל של רשות מקרקעי ישראל להגדלת היקפי שיווק הקרקעות, היקפי התחלות הבנייה שטיפסו, רפורמות המיסוי השונות, מחיר מטרה וכעת תכנית מחיר למשתכן. עד כה, אף אחד מהצעדים לא הוביל לירידה במחירי הדירות.

מלאי הקרקעות המתוכננות, נכון להיום מוגבל וגם אם ניתן להגדילו באמצעות הרחבת זכויות הבנייה, הפשרת קרקעות נוספות לבנייה או השקעה בתשתיות תחבורה שירחיבו את הטווח הגיאוגרפי שממנו ניתן להגיע אל אזורי הביקוש בפרק זמן סביר, עדיין הוא נמוך בהרבה מהביקוש וזה עוד לפני שלקחנו בחשבון את יהודי העולם הרוכשים דירות בישראל.

איך בוחרים נכס להשקעה?

השקעה בנדל"ן היא מושג רחב הכולל בתוכו מגוון עצום של נושאים. ישנם משקיעים המחפשים דירה נוספת על מנת לייצר תשואה ע"י דמי השכירות ונהנים  מהשבחתה בעתיד, אלה נחשבים למשקיעים באפיק בטוח ויציב. רכישת דירה להשקעה נותנת את היכולת לייצר הכנסה פאסיבית יציבה. וישנם משקיעים המעוניינים לרכוש דירה בשלבים שונים של בנייתה להמתין שהבניין יסתיים ואז למוכרה במחיר גבוה שיניב להם רווח הוני.

כשמחפשים דירה להשקעה, צריך להבין לעומק את השלכות המיקום של הדירה והתכניות לעתיד שיחולו באזור, למשל תכניות להתחדשות עירונית או תכניות לתנופת בניה מאסיבית בעיר,  ואיך אלו ישפיעו על ערך הנכס.

המיקום, כידוע, הוא התכונה המהותית והחשובה ביותר לכל נכס, והיא זו שמבדילה את שוק נכסי המקרקעין משווקים אחרים הפוטנציאליים להשקעות. הבעיה, אם כן, היא לא רק  התייקרות מחירי הדיור, (באשקלון למשל עוד אפשר למצוא דירות 4 חדרים חדשות בפחות ממיליון שקל), הבעיה היא ההתייקרות באזור המרכז או יותר נכון העובדה שכולם רוצים לחיות במרכז. ועלית מחירי הדירות במרכז, גוררת איתה בהכרח את עליית מחירי הדירות בפריפריה, לאחר שהמרכז דוחק ממנו החוצה את אלו שלא יכולים לרכוש באזורו דירה.

"המשקיעים שקנו דירה לטווח קצר, לקנייה ומכירה מהירה, כבר כמט שלא נמצאים בשוק. הכוונה לאותם משקיעים שקנו דירה, לפעמים שיפצו אותה ומכרו אותה ברווח די מהר אחרי כמה חודשים או שנה. הם נעלמו כי הפטורים ממס שבח השתנו ומס הרכישה עלה, וכל אלה הפכו את העסקות המהירות לכדאית פחות. לעומתם, התחזק מעמדם של המשקיעים הסולידיים - אלה שקונים דירה כדי להחזיק בה במשך שנים, ואלו פעילים מאוד בשוק", אומר עמוס דבוש, סמנכ"ל השיווק של חברת י. ח דמרי.

ניתן לראות משקיעים אלו במקומות שבהם המחירים עדיין לא עלו או במקומות בהם המחירים עוד צפויים לעלות. בשנים האחרונות  יש תנופת בניה חדשה וגדולה מאוד בעיר אשקלון , כאשר מתקיים פער מחירים גדול בינה לבין אשדוד על אף שהן גובלות זו בזו. אשקלון היא עיר פורחת, במרכזה ממוקמת המכללה האקדמית, מה שהופך אותה למקום אטרקטיבי לשוק השכירויות, ופלוס גדול נוסף שאי אפשר להתעלם ממנו, הוא חוף הים, שגורם לביקושים גדולים למגורים בעיר, גם בקרב אוכלוסיית העולים מחו"ל.

החלטה נכונה היכן להשקיע, היא כזו שמסתמכת דווקא על נתון קשיח - שכר דירה. לכן תשואה גבוהה שהיא שילוב של העלייה במחיר הדירה, עם גובה שכר הדירה, היא הנתון המרכזי שמשקיעים צריכים לקחת לתשומת לבם כשהם בוחרים היכן לקנות דירה, ואשקלון מספקת את השילוב המנצח. 

מחירי הדירות באשקלון, נעים בין 975.000-1.150.000 שקל, לדירת ארבעה חדרים. מחירי השכירות המבוקשים בעיר, נעים בין 3500-4200, ובממוצע עומדים על כ- 3800 שקל לחודש, הינו , תשואה של כ- 4.5-5% , תלוי באזור בעיר.

אזור יצירת קשר